ESPRESSO KAHVE MAKİNESİ SEÇİM REHBERİ

 

Doğru kahve makinesini seçmek her zaman ve herkes için kolay olmayabilir, bu amaçla yardımcı olacağını düşündüğümüz bir rehber hazırladık.

Makine seçiminde aşağıdaki faktörler gözönünde bulundurulmalıdır:

Bu rehber öncelikle sizin tercihlerinize yön verebilmek amacı ile hazırlanmıştır. Daha sonra bizimle irtibat kurarsanız bu rehber doğrultusunda daralttığınız listeniz üzerinde makinelerin artı/eksi yönlerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Size uygun mükemmel bir makine, tercih listesindeki kriterlerinizin çoğunluğunu karşılayabilen bir makine olacaktır. Burada bizim rolümüz size doğru bir tercih yapabilmeniz için portföyümüzdeki her bir makine için iyi veya varsa eksik yönlerini tecrübelerimiz çerçevesinde anlatmak olabilir.

Genellikle sadece espresso içenler için nispeten daha sade makineler önerilebilirken, sütün dahil olacağı ( LATTE / CAPPUCCINO) gibi içecekler hazırlanacak ise o zaman biraz daha kompleks makinelere yönelmek gerekecektir. 

KAHVEM İÇİN NEDEN SADECE BİR BUTONA BASARAK İŞİMİ GÖREMİYORUM? 

“Herşeyi yapabilen” makineler tam otomatik makineler olarak isimlendirilirler. Bunlar hem kahvenizi öğütür hem de espressonuzu hazırlarlar. Bazıları ise sütünüzü de ısıtır ve fincanınıza eklerler. Bunlar doğaları gereği daha karmaşık makinelerdir ve bazı tanınmış makine üreticileri tarafından piyasaya sürülürler. Ancak maalesef, sıradan bir cafe’de beklenen kahve standartını dahi size sağlayamazlar. Kullanıcılar genel olarak bunların performanslarından hayal kırıklığına uğramış ve çok daha iyi bir kahvenin, semi otomatik olarak niteliyebileceğimiz makinelerde, taze çekilmiş bir kahve ile, kullanıcının yeterli eğitimi edinerek ve/veya makinesini nasıl kullanması gerektiğini anlatan öğretici videoları izleyerek biraz da ustalaşıp yapılabileceği gerçeğinin farkına varmışlardır.

Espresso Perfetto tam otomatik kahve makineleri önermemektedir, çünkü biz müşterilerimizin mükemmel espresso kahvelere ulaşmasını istiyoruz.

ÖĞÜTÜCÜYE İHTİYACIM OLACAK MI ?

Cevabımız kısaca, evet!

Kahve aromaları, öğütüldükten hemen sonra ambalajlanması ne şekilde olursa olsun süratle kaybolacağı için çekirdek kahveyi makinenize uygun olarak çekebileceğiniz  bir öğütücünüz olmalıdır. Genellikle önce makine sonra da öğütücü edinme yoluna gidilir ancak biz ısrarla ilk alım sırasında yani başlangıçta iyi bir öğütücünün düşünülmesini ve bu konuya gereken önemin verilmesini öneriyoruz.

 

ÖĞÜTÜCÜ VE MAKİNE KOMBİNASYONU ?

 

Günümüzde bir çok firma öğütücüsü ile birlikte kombi makineler üretmektedir. Genellikle biz pek tavsiye etmiyoruz. Kahve çekirdekleri makineye yakın olmamalı, ısıdan uzak ve mümkün olduğunca  serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Ayrıca bu makinelerde kahve öğütücüsü yada makinede bir sorun çıktığında kahve yapmak mümkün olamamaktadır. Yer sıkıntısı v.s. gibi bazı nedenlerden dolayı yine de tercih edebilecek müşterilerimiz için bizde bu kategoriden zaman zaman stoklarımızda bulunduruyoruz. 

Quick Mill Pegaso

  

 PEKİ NE KADAR BİR HARCAMAYI GÖZE ALMAM GEREKİYOR? 

Ayırmanız gereken bütçeyi makineyi ne şekilde kullanmayı düşündüğünüz ve sizinle birlikte kaç kişinin makineyi kullanacağı gibi sorulara cevap bularak belirlemeye çalışalım..

 

YANLIZ YAŞAYANLAR YADA ÇİFTLER / ÖNCELİĞİ ESPRESSOYA VERENLER / SÜTLÜ İÇECEKLER ÇOK SEYREK İSE / HİÇ BİR ZAMAN PEŞPEŞE 2-4 KAHVEDEN FAZLASI OLMAZ DİYORSANIZ / TEK DOLAŞIM SİSTEMLİ - TEK BOYLER'Lİ MAKİNE

 

 

Böyle bir kullanım için tek dolaşımlı/ boylerli bir makine yeterli olacaktır. Tek boylerli makine ile espresso yaparsınız. Sonra süt ilavesi isteniyor ise bir düğmeye basarak boylerin yeniden ısınmasını ve böylece sütün köpürtülmesi için gereken buharın üretilmesini sağlarsınız. Bu aşamada boylerdeki su boşalmış ve ünitede ısınma oluşmuş olabilir. Bu tip makinelerde bir iç kontrol ünitesi yada makinenin bir “beyni” yoktur. Buhar şalteri açık unutulduysa cihaz kolayca bozulabilir. Boyler tamiratı genelde yüksek bedellerde olabiliyor. Bu hataları önlemek için bu makinelerde kulanıcıya çok iş düşer. Bu yüzden bu tip makineleri ofislerde, kalabalık ailelerde ve değişken kullanıcıların olduğu ortamlarda önermiyoruz.

 

FİYAT KATEGORİSİ – 3.250 TL'dan başlamaktadır. TEK DOLAŞIM SİSTEM MAKİNELER

 

 

Bu kategorideki makinelerde espresso ve cappuccino yapma arasında ki geçişlerde az da olsa bir bekleme yaşarsınız. Su ve ısı tek kaynaktan beslendiği için espresso için yeterli olan sıcaklık buhar için yetmez ve makine espressodan sonra daha da ısınarak basıncı arttırır.. tam tersi olarak buhardan sonra espresso için azaltır.  Bu kategoride örneğin ECM Classica'da piyasada çok beğenilen E-61 grup başlığı kullanılmaktadır. Yaklaşık 4,5 kg.’lık bir yekpare pirinçten oluşan bu grup etkileyici bir ısı stabilitesi sağlar. E61-Tek dolaşım sistemli makineleri başarılı espresso makineleri olarak piyasada kabul görmüşlerdir. Kullanılan boyler de daha geniş olduğu için daha yüksek miktarlarda kahve ve süt işlemlerinin hakkından rahatlıkla gelirler.

Örnek: Rancilio Silvia ve ECM Classica II

AİLELER, OFİSLER, ESPRESSO TÜKETİMİ YÜKSEK YALNIZ YAŞAYANLAR / ÖNCELİĞİ ESPRESSOYA VERENLER / SIKLIKLA CAPPUCCINO LATTE YAPANLAR / PEŞPEŞE 4 KAHVEDEN FAZLASI BEKLENİYOR İSE-EVDE YEMEKLİ DAVETLERDE, PARTİLERDE BOLCA KAHVE YAPILACAK İSE / ÇİFT DOLAŞIMLI, HEAT EXCHANGER – ISI DEĞİŞİMLİ MAKİNELER

 

Çift dolaşimli makineler, gerçek anlamda “evde kafe” tecrübesi sunarlar. Aynı anda hem espresso yapımı hem de süt köpürtme imkanı verirler. Makine her seferinde süratle yeniden hazır konuma gelir.

Rahatlıkla geniş aileler, ofisler veya davetlerinizin ihtiyacını karşılarlar. Hepsinin 2 litre üzerinde su kazanları vardır. Pompalar genellikle titreşimli (vibration pump) olurken biraz daha pahalı modellerinde, ticari rotary pompa mevcuttur. Santrifuj (Rotary pump) pompalı makineler daha sessiz çalışırlar ve istendiğinde su tesisatına bağlanma imkanı sunarken 9 bar'a süratle yükselirler.

  

FİYAT KATEGORİSİ – 6.500 - 8.500 TL arası

Vibrasyon pompalı ÇİFT DOLAŞIM MAKİNELER

 Bu kategorideki makineler geniş arkadaş toplantılarınızın peşpeşe kahve ihtiyacını karşılarlar ancak zaman zaman doldurmanız gerekecek kendi su tankından beslenirler. Titreşimli pompaya sahiptirler ve tesisata bağlantı imkanı yoktur.

 ROCKET APPARTAMENTO kompakt yapısı ile tam da bu grubun özelliklerini sunmaktadır.

ROCKET MOZZAFIATO veya ROCKET GIOTTO V TYPE ise biraz daha donanımlı ve ayrıca ısı ile oynayabileceğiniz PID kumandasına sahiptir. 

 

FİYAT KATEGORİSİ 9.200 – 9.600 TL arası  

rotary pompalı ÇİFT DOLAŞIM MAKİNELER


Bu gruptaki makinelerde kalabalık grupların ihtiyacını karşılarken ister kendi su tankından isterseniz de bağlanacağı "su tesisatından" su alımı sağlayabilirler.

Ticari santrifuj (rotary) pompaya sahiptirler ve sessiz çalışırlar. Örnek Rocket Espresso Mozzafiato R , Giotto R veya  Bezzera Mitica TOP

 

İLERİ KULLANICILAR / FİYAT KATEGORİSİ 12.000 TL. ÜZERİ/ESPRESSO KALİTESİ ÜZERİNDE MAKSİMUM KONTROL SAHİBİ OLMAK İSTEYEN KULLANICILAR.

ÇİFT BOYLERLİ (DUAL BOYLER) PID KONTROLLÜ MAKİNELER:

Bu makineler en üst düzeyde kontrol ve esneklik sağlarlar. Pek çoğu, cüssece çok büyük olmasalar da ticari makineler sınıfında kabul görürler. Genellikle bu makinelerde de santrifuj rotary pompa ve su tesisatına bağlanabilme özelliği mevcuttur. Espresso akış ısısını kontrol edebilen PID kontrolleri vardır. Bu özellik kavurma farklılıklarına gore yeni “ third wave-üçüncü nesil” tarzı hafif kavrulmuş kahve ve aromalardaki meyvesel tad sezimlemeleri için idealdir.

Diğer bir özellikleri de süt kullanımı olmayacak ise buhar kazanının çalışması iptal edilerek enerji tasarufu sağlanır. Popüler örneği, Rocket Espresso R58 ve ECM Synchronika

Yukarıdakilere ilaveten son olarak kısaca, basınç profili veya akış profili oluşturmanıza imkan veren ön demlemeyi manuel olarak yapabileceğiniz makinelerden bir örnek verelim.

Detaylı bilgi için link: Slayer Tek Gruplu Espresso Makinesi

 

Umarız bu özet ile yapacağınız tercihlerinize yardımcı olabilmişizdir.

Makineler kadar önemli olan Öğütücü Seçim Rehberi'ni de inceleyiniz.

Her türlü sorularınız için lütfen bizi arayınız.

Espresso Perfetto - Kağan İzmiroğlu +90 216 6802080